01:03 | GMT: 23:03 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
30.03.20 09:00

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - pozostał bez zmian w marcu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy wskazują, że nawet gdyby gospodarce nie zagrażał kryzys koronawirusa, należało spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w marcu nie zmienił swej wartości. Przez poprzednie pięć miesięcy odnotowywano spadek wartości wskaźnika, choć o różnej dynamice. Jeśli jednak poddać analizie średniookresowe tendencje, to widoczne są symptomy odwrócenia trendu w kierunku wzrostu bezrobocia. Przede wszystkim w okresie ostatnich trzech lat lokalne minima wskaźnika przestały przebijać wartości z roku poprzedzającego, z kolei lokalne maksimum zrównało się w 2019 z poprzednim maksimum z 2018 roku. Wskazuje to, że możliwości spadku stopy bezrobocia zostały w dużej mierze wyczerpane i nawet gdyby gospodarce nie zagrażał kryzys koronawirusa, należało spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że pandemia z pewnością odbije swe piętno na rynku pracy, ale o skali jej wpływu trudno w tej chwili przesądzać.

Cztery zmienne oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, co wskazywałoby na spadek stopy bezrobocia. Tyle samo zmiennych zapowiada wzrost wartości wskaźnika, a tym samym prognozuje pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost stopy bezrobocia, podaje BIEC.

Siódmy miesiąc z rzędu nieznacznie przeważał odsetek firm zapowiadających redukcję liczby pracowników nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy, podano także.

W najbliższym czasie należy spodziewać się skokowego wzrostu negatywnych opinii na temat ogólnej sytuacji w firmach oraz wielkości zatrudnienia, podaje Biuro.

"W najbliższym okresie należy spodziewać się spadku wielkości napływu do bezrobocia, co będzie wynikało ze znacznego ograniczenia funkcjonowania urzędów pracy w okresie pandemii. Po ustabilizowaniu się sytuacji, zapowiadane znaczne zwolnienia pracowników mogą spowodować nagły napływ rejestrujących się bezrobotnych" - podsumowano w raporcie.

(ISBnews)

Poniedziałek, 1 czerwca 2020
00:30 Australia Indeks PMI dla przemysłu maj
02:30 Japonia Indeks PMI dla przemysłu maj
03:00 Australia Inflacja konsumencka - Melbourne Institute maj
03:45 Chiny Indeks PMI dla przemysłu maj
07:00 Indie Indeks PMI dla przemysłu maj
08:30 Szwecja Indeks PMI dla przemysłu maj
08:30 Australia Indeks cen surowców czerwiec
09:00 Polska Indeks PMI dla przemysłu maj
09:30 Czechy Indeks PMI dla przemysłu maj
10:00 Norwegia Indeks PMI dla przemysłu maj