Dolar gotowy do dalszego umocnienia?

Komentarze

  • Opór w parze AUD/USD na poziomie 0,8766
  • Uwaga na wydarzenia w Hongkongu
  • Warto zwrócić uwagę na szacunkowy wskaźnik CPI w strefie euro przed posiedzeniem EBC

W nocy nastąpiła pewna konsolidacja w ramach rajdu dolara amerykańskiego, mimo iż zasadniczo w odniesieniu do walut, które ostatnio odnotowywały najsłabsze wyniki względem dolara – np. AUD czy NZD, w przypadku których odbicie było stosunkowo duże, być może w związku z ostatnią masową sprzedażą. Para AUD/USD napotkała opór na poziomie 0,8766, co stanowi zniesienie Fibo o 38,2% w kontekście ostatniej fali wyprzedaży. Dziś rano para GBP/USD również starała się nieco wybić, jednak ostatnie spadki dolara spowodowane były zleceniami kupna i nie widzę powodów, by uznać, że dzisiejsza sytuacja miałaby być wyjątkiem.

Wykres: AUD/USD

Para AUD/USD napotkała opór na poziomie 0,8766, co stanowi zniesienie o 38,2% w kontekście ostatniej fali wyprzedaży (w ramach ostatniej fali nie nastąpiło żadne realne zniesienie - nieco trudno jest obecnie wybierać poszczególne fale). Ogólny układ kanału zniżkującego jest zaskakujący: przez prawie miesiąc jeszcze nie widzieliśmy istotnego rajdu. Należy zwrócić uwagę, że maksima odnotowane w nocy pokrywają się również z linią lokalnego kanału zniżkującego. Główne minimum w tym cyklu znajduje się w okolicach poziomu 0,8660, które wczoraj niemal zostało osiągnięte.

Ultragołębi Evans z Fed ponownie sugerował, że mocniejszy dolar amerykański to element obecnej polityki pieniężnej, w tym jego wpływ na eksport netto, wzrost PKB i inflację.

Pod względem geopolitycznym, należy śledzić sytuację w Hongkongu w oczekiwaniu na potencjalne implikacje. Hongkong to jeden z największych ośrodków finansowych. W zależności od rozwoju sytuacji, obecne wydarzenia mogą mieć potencjalnie długoterminowe konsekwencje zarówno dla samego regionu, jak i dla stosunków handlowych/międzynarodowych.

Słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej w Japonii okazały się rozczarowaniem dla rządu premiera Abe, ponieważ dewaluacja japońskiej waluty nie przyczyniła się do wzrostu ożywienia popytu na eksport. Odczyt ten nieco przysłonił lepsze wyniki w sektorze sprzedaży detalicznej. Dane z badania Tankan zostaną podane dzisiejszej nocy.

Co dalej?

Dziś rano należy zwrócić uwagę na dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Norwegii. Od czasu znacznego spadku w związku z Norges Bank dwa tygodnie temu, para EUR/NOK zachowywała się dość spokojnie. W dalszej kolejności poznamy bardzo istotny szacunkowy odczyt wskaźnika CPI w strefie euro. Najprawdopodobniej nie będzie on miał długofalowych konsekwencji w związku z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem EBC, jednak gdyby odczyt okazał się wyjątkowo zaskakujący, mógłby wpłynąć na akcję na rynkach walutowych, które obecnie wręcz rozpiera energia. Wreszcie para USD/CAD będzie musiała podjąć decyzję, czy zamierza kontynuować rajd po publikacji danych dotyczących kanadyjskiego PKB w czerwcu. 

Uwagi techniczne/podejście inwestycyjne

EUR/USD: wczorajsza próba rajdu nie była szczególnie imponująca. Presja na spadek utrzyma się tak długo, jak obszar 1,2700/25 pozostanie nietknięty. Przełamanie tego poziomu może spowodować test rejonu 1,2790/1,2800, jednak skupiłbym się na niższych poziomach, w okolicach 1,2600, a nawet 1,2500, w oczekiwaniu na obrót spraw po czwartkowym posiedzeniu EBC.

GBP/USD: funt szterling ponownie podejmuje próbę rajdu względem euro, przez co para GBP/USD pozostaje w przedziale – jednak z możliwością testu poziomów poniżej 1,6200. Pewnym przypomnieniem beznadziejnej sytuacji Wielkiej Brytanii pod względem rachunku bieżącego jest dzisiejszy odczyt za drugi kwartał. Nikt nie zwraca uwagi na lukę w wysokości niemal 5% - pewnego dnia, o ile nie już dziś, będzie to miało znaczenie.

JPY

Nadal interesuje mnie potencjał rajdu jena w związku z awersja na ryzyko. Wydaje się, że ujemna korelacja z ryzykiem nie jest tak mocna, jak kiedyś, jednak przy zwyżce akcji waluta japońska nadal się nieco umacnia. W parze EUR/JPY należy obserwować poziom 138,00/137,50 – poniżej niego może nastąpić odwrócenie. W parze USD/JPY istnieje duży potencjał do konsolidacji na niższych poziomach w przypadku osłabienia rajdu dolara. Sygnał do tego ruchu może dać przełamanie poziomu 109,00.

AUD

W nocy w parze AUD/USD miał miejsce idealny test obszaru 38,2% zniesienia na poziomie 0,8766, który obecnie jest poziomem lokalnego oporu. Dzienny punkt zwrotny (pivot) to 0,8720.

NOK

Uwaga na dzisiejszy odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej – spadek w parze EUR/NOK ostatnio stracił impet i wracamy do poziomu 8,20. Jeżeli dzisiejsze dane okażą się mocne, prawdopodobny jest test lokalnego obszaru 8,14.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów (GfK) we wrześniu wyniósł -1 w porównaniu z przewidywanym -0 i odnotowanym w sierpniu +1. 
  • Japonia: stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 3,5% w porównaniu z poziomem przewidywanym 3,8% i odnotowanym w lipcu 3,8%. 
  • Japonia: handel detaliczny w sierpniu wyniósł +1,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +1,2% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,5%/+0,1% oraz z odnotowanym w lipcu +0,6% w ujęciu rok do roku. 
  • Japonia: wstępny wskaźnik produkcji przemysłowej w sierpniu wyniósł +1,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -2,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,2%/-1,1% oraz z odnotowanym w lipcu -0,7% w ujęciu rok do roku. 
  • Nowa Zelandia: prognoza aktywności/wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (ANZ) we wrześniu wyniosły odpowiednio 37,0/13,4 w porównaniu z odnotowanymi w sierpniu odpowiednio 36,6/24,4.
  • Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w chińskim sektorze wytwórczym we wrześniu (HSBC) wyniósł 50,2 w porównaniu z pierwotnym szacunkiem na poziomie 50,5 i z odnotowanym w sierpniu 50,2.  
  • Japonia: wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw we wrześniu wyniósł 47,6 w porównaniu z odnotowanym w sierpniu 47,7. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Niemcy: Zmiana/stopa bezrobocia we wrześniu (07:55)
  • Norwegia: sprzedaż detaliczna w sierpniu (08:00) 
  • Wielka Brytania: ostateczny szacunkowy PKB w II kwartale (08:30) 
  • Strefa euro: szacunkowy i bazowy wskaźnik CPI we wrześniu (09:00)
  • Kanada: PKB w lipcu (12:30) 
  • Stany Zjednoczone: wskaźnik ISM (Milwaukee) we wrześniu (13:00)
  • Stany Zjednoczone: indeks cen domów S&P/CaseShiller w lipcu (13:00) 
  • Stany Zjednoczone: wskaźnik PMI (Chicago) we wrześniu (13:45)
  • Wielka Brytania: wystąpienie Milesa z BoE (17:30)  
  • Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing Index) we wrześniu (23:30)
  • Japonia: wskaźnik Tankan dla dużych producentów przemysłowych w III kwartale i inne badania zaufania (23:50)
  • Australia: indeks cen domów RPData/Rismark we wrześniu (00:00) 
  • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym we wrześniu (01:00) 
  • Australia: sprzedaż detaliczna w sierpniu (01:30) 
  • Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym we wrześniu (Markit/JMMA) (01:35) 

 

John J Hardy, Saxo Bank

Wiadomości
Hołownia: Skierowałem wniosek dot. TS dla prezesa NBP do Komisji Odp. Konstytucyjnej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że skierował wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...