01:00 | GMT: 00:00 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
09.10.18 10:26

W końcówce poniedziałkowej sesji amerykańskie indeksy odrobiły praktycznie większość strat z otwarcia, a S&P 500 zamknął się tylko minimalnie pod kreską podczas gdy w trakcie dnia notowania spadły do minimów w początku września. Choć po raz kolejny zmaterializował się scenariusz kupowania dołków, to jednak nie można wykluczać jeszcze pogłębia ostatnich minimów i spadków S&P 500 w kierunku 2800 pkt. Sentyment wobec bardziej ryzykownych aktywów pozostaje nienajlepszy za sprawą kilku czynników, wśród których dominujący jest wzrost rentowności w USA. Dodatkowo cenom akcji ciąży konflikt pomiędzy włoskim rządem a Unią oraz pat w amerykańsko-chińskich rozmowach handlowych. Sekretarz stanu Mike Pompeo po spotkaniu z chińskim ministrem spraw zagranicznych podkreślił fundamentalne różnice w podejściu obydwu krajów. W przyszłym tygodniu amerykańska administracja ma opublikować specjalny raport nt. manipulacji na rynku walutowym, w którym zapewne znajdą się oskarżenia pod chińskim adresem. Dodatkowo IMF po raz pierwszy od 2016 roku ze względu na napięcia handlowe zrewidował w dół prognozy dla globalnego wzrostu gospodarczego.

Z niedźwiedzich nastrojów inwestorów na Wall Street mógłby wyrwać rozpoczynający się w końcówce tygodnia sezon wyników w USA, jeśliby przebił oczekiwania rynkowe. Tempo pozytywnych niespodzianek jeśli chodzi o wyniki amerykańskich spółek wyhamowało w ostatnim czasie. Konsensus rynkowy zakłada spowolnienie wzrostu zysków do niecałych 20% z 23.9% odnotowanych w II kw. Warto pamiętać, że w dniu wczorajszym płynność na amerykańskim rynku ze względu na Dzień Kolumba była niewielka i wydźwięk wtorkowej sesji powinien być już bardziej istotny. W przypadku kontynuacji spadków na rynku akcyjnym tegoroczne minima w przypadku niemieckiego Daxa na 11700, do których brakuje nieco ponad 200 pkt., mogłyby być zagrożone.

Na rynku walutowym dolar pozostaje silny i o poranku zyskuje wobec większości głównych walut. Notowania EURUSD pozostają poniżej 1.15, a konfrontacyjny ton pomiędzy włoskim rządem a UE jest czynnikiem oddziałującym w kierunku dalszych spadków. Salvini, wicepremier Włoch z Ligii Północnej określił europejskich urzędników jako wrogów Europy i oskarżał ich za wzrost rentowności włoskich obligacji. W wyniku pożaru rafinerii w Kanadzie notowania ropy naftowej zaliczyły w dniu wczorajszym dynamiczne odbicie, a baryłka WTI ponownie podchodzi pod 75 USD. Dziś kalendarium makroekonomiczne pozostaje całkowicie puste, a w centrum uwagi inwestorów znajdować się będą popołudniowe wystąpienia amerykańskich bankierów centralnych. Okazję wypowiedzieć się na temat dalszej ścieżki stóp w USA będą mieli Kaplan, Evans czy Harker i choć poglądy tych panów są dobrze znane to jednak ich ewolucja będzie obrazować zmieniające się podejście całego gremium, co obecnie odgrywa kluczową rolę w przypadku kształtowania się rentowności amerykańskich dziesięciolatek.

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

27.04.16 | 11:00 Złoty ponownie traci 22.02.16 | 16:49 Pogrom funta 22.02.16 | 09:46 Widmo BREXITu nie oddala się 19.02.16 | 10:27 Unijna powtórka z rozrywki 18.02.16 | 09:27 Spotkanie ostatniej szansy
Środa, 19 grudnia 2018
00:50 Japonia Handel zagraniczny listopad
08:00 Niemcy Inflacja producencka listopad
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC grudzień
09:00 Szwecja Indeks zaufania w przemyśle grudzień
09:00 Szwecja Indeks zaufania konsumentów grudzień
10:00 Polska Ceny produkcji listopad
10:00 Polska Koniunktura konsumencka grudzień
10:00 Polska Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa listopad
10:30 Wlk. Brytania Inflacja konsumencka listopad
10:30 Wlk. Brytania Inflacja producencka listopad